Czy mimo powszechnych przekonań pożyczka jest aż tak zła i jest złym wyborem? W jakich sytuacjach warto po nią zasięgnąć? Niniejszy artykuł przedstawia sytuacje, które stawiają nas często bez wyjścia z problemu i warto w ich przypadku zasięgnąć po pomoc finansową od sprawdzonych pożyczkodawców.
Pożyczki są niekiedy postrzegane jako rzecz bardzo krępującą; iż dowodzą o braku zdolności zarządzania pieniędzmi lub o bezmyślności, lecz czy naprawdę brak pożyczania gotówki jest zawsze sensownym pomysłem?
Pożyczka gotówki jest przede wszystkim rzeczą zależną od danej sytuacji. Każda decyzja powinna być w pełni podejmowana świadomie, natomiast nie w przypadku natychmiastowego odczucia.
Nauczyciel Andrzej Bień, ekonomista z warszawskiej Głównej Szkoły Handlowej, twierdzi, iż pobieranie usług pożyczkowych nie należy do najgorszych i ich zaciągnięcie niekiedy jest słuszną decyzją, jednak musi to być przemyślana decyzja po obliczeniu zdolności spłaty naszego zadłużenia.
Powinno się trzymać się kilku reguł podczas zaciągania pożyczek Po pierwsze robić to jedynie w przypadku gdy jesteśmy przekonani o możliwości spłaty zadłużenia i gdy jest to niezbędne. Kolejną regułą jest pożyczanie, nie tracąc samoświadomości i wybrać najkorzystniejszej oferty pożyczki na rzetelnych i przyjemnych zasadach. Kiedy jednak warto zaciągnąć pożyczkę i może się ona bardzo przydać ? Poniżej przedstawiono kilka przyczyn będących sensownymi przyczynami skłaniającymi do zaciągnięcia zadłużenia.
1. By nie przepuścić okazyjnej ceny produktu lub usługi.
W sytuacji, w której osoba nie posiada wystarczających funduszy do zakupu określonych dóbr, które są w bardzo korzystnej cenie. Przykładem tego typu sytuacje są wyprzedaże lub promocyjne kwoty ważnych przedmiotów domowych takich jak sprzęty kuchenne, piekarniki, zmywarki bądź przedmioty codziennego użytku typu komputerów, telewizorów żelazek lub też niezbędne środki transportu typu roweru bądź samochodu osobowego a nasz obecny sprzęt, lub pojazd odmówił posłuszeństwa i uniemożliwia nam prawidłowego funkcjonowania. Ostatnim przykładem tego typu są często bardzo okazyjne ceny usług turystycznych, które w ostatnich momentach są często na dużej promocji i grzechem jest z nich nie skorzystać i odmówić sobie wymarzonej wycieczki.
2. Inwestycja w samego siebie.
Pożyczki zasadniczo nazywa się przeznaczonymi dla konsumenta w celach osobistych, lecz często zapożyczone pieniądze można mądrze zainwestować na przykład, zakupując, bądź wynajmując lokal sklepowy, lub wszelkiego rodzaju budynek przeznaczony na otworzenie dyskoteki młodzieżowej, lub otworzenie własnej działalności gospodarczej poprzez założenie firmy. Słusznym wyborem jest także rozwój samego siebie poprzez naukę języków czy też nabywanie nowych kwalifikacji zawodowych, które otworzą nam nowe ścieżki kariery, co da nam nowe możliwości i większe zarobki.
3. Zakup prezentów dla bliskich osób.
Kolejnym racjonalnym powodem do zadłużenia jest zakup prezentów dla rodziny bądź bliskich na święta Bożego Narodzenia albo na wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe. Zapożyczenie w tym celu w miarę możliwości spłacenia długu okazuje się często bardzo słusznym wyborem.
4. Zabezpieczenie przed bankructwem.
Przedostatnim powodem, który może wymagać od nas zapożyczenia, jest zakup potrzebnych produktów na przykład w przypadku prowadzeniu działalności gospodarczej, gdzie firmie zabrakło określonych dóbr bądź przedmiotów, co uniemożliwi dalsze funkcjonowanie lub utratę dużej liczby klientów czy też nawet skończy się pozwem sądowym z racji niewypełnienia wcześniej określonych zadań (z powodu braku funduszy). Jest to bardzo słuszne rozwiązanie, które wykluczy upadek firmy bądź utraty szacunku w oczach klientów.
5. Naprawa elementów wywołujących zagrożenie.
Następnym powodem do zadłużenia często okazuje się zapożyczenie na rzecz naprawy nieruchomości takiej jak dom czy też lokal mieszkalny w blokowisku. Usterka często jest zagrażająca dla mieszkańca lokalu i innych pobliskich osób bądź też przechodni. Brak zlikwidowania usterki może skutkować poważnymi problemami.