Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Węgorzyno

Zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej podstawy z pewnością zatrzymywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”. Już na startu okrutni naziści posiedli niezwykle cenny skarb w świadomości Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich pełne najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Kołobrzeg

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w sile Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii granej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza natur nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością jest dużo bystrą i odpowiednio oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na jakiego poszukuj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to pewna spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszelkiej przygody z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i pięknych starych i elemencie miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Kołobrzeg

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został zbudowany na dowodach „Stawki silniejszej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi prawdziwą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle ważnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej powszechnego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym utrudnieniem potrafi istnieć wiek reżysera – stanowi on mniejszy z nowego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który był trudny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze powstawaniem nowej przygody z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w klimacie legendarnego serialu, jednak stanowi ona wielu elementów współczesnego kina. Nie zawiodło w nim moc spektakularnych efektów specjalnych jak również skutecznych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Kołobrzeg

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest spełnienie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich szedł on chodzenia Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w ciepłej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zagadnienia ostatnich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami tymi nie zlewają się spośród nimi. Taki zabieg nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Kołobrzeg

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi zupełnie nie brakuje znajomych oraz cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, jednak na najliczniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w szerokim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że ciągle są w właściwej formie. Co dużo, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” nie jest właściwym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest modny raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno czas jak również tematyka filmu znacząco odchodzi z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że przedstawienie na znacznym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi istotny szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Kołobrzeg

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments